historia Adampola rodzina Ryzych sprawy Adampola zdjecia linki kontakt forum mapa
 

Współczesne sprawy Adampola

Upaństwowienie i utworzenie parku krajobrazowego z lasów Adampolskich

Nazwa wioski „Polonezkoy” wykorzystana przez innych


Upaństwowienie i utworzenie parku krajobrazowego z lasów Adampolskich

Adampol wraz z otaczającymi go lasami należał do spadkobierców Czartoryskich. W roku 1946 lasy zostały upaństwowione. Na upaństwowienie nie zareagował ówczesny wójt Adampola. Żadna inicjatywa odzyskania lasów nie została także podjęta ze strony pełnomocnika rodziny Czartoryskich. Dopiero w 1958 roku wójt Lesław Ryży udowodnił, a rzeczoznawcy sądowi potwierdzili, że rosnące w lasach Adampolskich kasztany stanowią 60% drzewostanu, co według ówczesnego prawa przesądzało, że las nie powinien podlegać upaństwowieniu. Niestety następnym wójtom nie udało się utrzymać tego statusu.
Dziś wieś Adampol została włączona do utworzonego niedawno parku krajobrazowego, co wprawdzie stanowi magnes dla turystów, ale utrudnia obrót nieruchomościami.

<<do góry

Nazwa wioski „Polonezkoy” wykorzystana przez innych

Od wielu lat na rynku tureckim można kupić masło pod nazwą Polonezkoy. Tymczasem nikt w Adampolu nie zajmuję się produkcją masła lub wyrobów mleczarskich. Nazwa wioski świadomie jest wykorzystana przez innych w celach marketingowych. Również niektóre restauracje lub wypoczynkowe miejsca w sąsiednich wioskach wykorzystują ją dla przyciągania klientów.

<<do góry


 

© All rights reserved

Projekt i Wykonanie